Uczniowie grupy medialnej w radiu ESKA

Najpierw porcja teorii, później praca z mikrofonem na lubelskich ulicach. Radio Eska otworzyło przed nami swoje podwoje i pozwoliło choć na kilka godzin poczuć się jak prawdziwy reporter.

Porcja teorii na dobry początek
W „Black Friday” 24 listopada o godzinie 11:00 rozpoczęliśmy przygodę w radiu Eska. Na pierwszy ogień poszła teoria, a później spróbowaliśmy swoich sił na mieście. Na wstępie Pani Sandra Bartnik oprowadziła nas po studiu i opowiedziała krótko o swojej pracy reporterki radiowej. Wyjaśniła nam na czym polega sonda, jak zadawać trafne pytania. A przede wszystkim… nie bać się podchodzić do ludzi. Spotkaliśmy się też w wydawcą dnia, który poinstruował nas jakie są źródła pozyskiwania materiałów, która informacja zasługuje by znaleźć się na początku serwisu, a która będzie na końcu, co wybrać do wiadomości lokalnych, a co do ogólnopolskich. Bogatsi o tę wiedzę mogliśmy się wreszcie zabrać do pracy. A zatem ruszamy w teren! 
Sonda pod sądem
Lubicie robić zakupy w niedzielę? Bo nam się to często zdarza. A słyszeliście o zakazie handlu w ten dzień? Musieliśmy przeprowadzić sondę na ten temat. W miniony piątek dostaliśmy do ręki prawdziwy dyktafon i mikrofon z kostką Radio Eska. I wyszliśmy na lubelskie ulice, by sprawdzić co sądzą o tym projekcie mieszkańcy naszego miasta. Na szczęście byli chętni do współpracy. Opinie były raz ostre, innym razem bardziej wyważone, a czasami po prostu są zabawne. Jak powszechnie wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Inaczej problem widzą klienci, a inaczej sprzedawcy. Generalnie jednak większość rozmówców twierdzi iż to zły pomysł, ponieważ cały tydzień pracują i nie mają jak zrobić zakupów w innym terminie.
Szybka lekcja montażu
Od nagrania opinii do efektu końcowego (który słyszycie na antenie) droga jednak daleka. Po powrocie do studia musieliśmy zmontować mozolnie zdobyty materiał. Zawodowi reporterzy pokazali nam jak szybko korzystać z programu AudioCity. To swoisty warsztat pośrodku redakcji. W ruch poszły palce oraz klawisze delete i backspace. Wycinaliśmy niepotrzebne fragmenty i wzmacnialiśmy dźwięk. Śmiechu było przy tym co niemiara. Już samo odsłuchiwanie własnego głosu jest nietypowym uczuciem. Ale kluczem do sukcesu jest właściwa selekcja zgrmadzonych wypowiedzi. Kilkadziesiąt minut na stanowisku montażowym i oto jest. Pierwszy materiał współtworzony przez uczniów ALMS i ALOI został wysłany do Warszawy i wyemitowany w ogólnopolskim radiu Eska!

Była to bardzo ciekawa lekcja i ekscytujące doświadczenie. Mieliśmy możliwość skonfrontowania tego co uczymy się na lekcjach z prawdziwą pracą dziennikarza. Na pewno wynieśliśmy z radia sporą garść nowej wiedzy. Być może dla kogoś z nas okaże się to drogowskazem do kariery zawodowej.

Close Menu