Dziennikarka TVP w naszej szkole

W ramach zajęć medialnych odwiedził nas gość specjalny – dziennikarka „Panoramy Lubelskiej” pani Izabela Śledź. Wzięła udział w spotkaniu dla młodzieży z naszej szkoły. Prezenterka opowiedziała nam o pracy w TVP. Mieliśmy także okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Na co dzień Panią Śledź możemy zobaczyć w telewizji na kanale TVP 3. Prowadzi program śniadaniowy ‘’Między Wisłą i Bugiem’’ oraz wiadomości o 18 i 21. Na wstępie dała nam do wykonania zadanie na kreatywność, aby podkreślić jak ważne jest w tym zawodzie twórcze myślenie pod presją czasu. Opowiedziała nam o swojej karierze oraz podała plusy i minusy dziennikarstwa. Zaletą tego zawodu jest ciągły rozwój, możliwość poznania wielu interesujących osób czy wejście do miejsc, do których bez akredytacji nie mielibyśmy wstępu. Reporter uczy się przez całe życie. Niestety jest to praca bez dni wolnych. Nie ważne czy święta czy późna pora, wiadomości muszą zostać wyemitowane.

Nasz gość zaczął swoją przygodę z mediami  dość wcześnie. Pani Izabela podkreśliła rolę bezpłatnych staży – mimo, że nie dostaje się wynagrodzenia pieniężnego, zbiera się cenne doświadczenie. Przybliżyła nam realia pracy reportera, trudności z jakimi musi się zmagać każdego dnia. Dzięki jej radom wiemy jakich błędów nie popełniać i co robić żeby nasza praca była jak najbardziej efektywna. Powiedziała jak zachować się podczas pomyłki językowej na wizji. Kiedy stajemy przed kamerą i jesteśmy w dużym stresie lub mamy wiele tekstu do zapamiętania, może dojść do błędu. –Najlepiej udać, że nic się nie stało i iść dalej – przyznała sama reporterka.

Ponieważ na sali przeważała płeć żeńska  zapytałyśmy  ile trwa przygotowywanie makijażu przed wejściem na antenę. Cały proces zajmuje ok. godziny. Robiony jest bardzo wyrazisty make up. Jeżeli chodzi o kosmetyki, używane są mocno kryjące fluidy oraz inne profesjonalne produkty. Programy nadawane są w jakości FullHD, więc niestety widać każdy szczegół, najmniejsze przebarwienie skóry. Podobnie sprawa wygląda u panów, zwłaszcza u łysych, gdzie co ciekawe, trzeba zakorektorować całą łysinę, by nie świeciła się na wizji. Jest to konieczne, gdyż w studiach wykorzystywane jest wyłącznie sztuczne oświetlenie. Jeżeli na planie są okna – są sztuczne, stanowią jedynie element dekoracji.

Zaciekawieni tym jak pani prowadząca płynnie mówi, nawet najbardziej skomplikowane i złożone wyrazy, zapytaliśmy o rozgrzewkę przez wejściem na live. Okazało się, że przed każdą emisją powtarzane są wszelakie łamańce językowe.

Podsumowując, wszystkim bardzo podobała się wizyta pani redaktor. Wynieśliśmy z zajęć dużo nowej wiedzy i zostaliśmy zachęceni do podjęcia kroków w kierunku zawodu dziennikarza. Spotkanie było bardzo interesujące zdobyłyśmy bardzo dużo cennych informacji. Mamy nadzieję że Pani Izabela odwiedzi nas ponownie…  albo to my wkrótce złożymy jej wizytę w redakcji

Tekst: Anastasiia Hnateska, Natalia Czepułkowska, Gabriela Jargieło, Maja Flor, Julia Siewierska

Zdjęcia: Dominik Banaszek

Close Menu