Jeszcze więcej darmowych e-booków, audiobooków, spotkań autorskich oraz… radia! #zostańwdomu

Jeszcze więcej darmowych e-booków, audiobooków, spotkań autorskich oraz… radia! #zostańwdomu

 #zostańwdomu

CZYTAJ!   SŁUCHAJ!   OGLĄDAJ!

Literatura on-line: dostęp do darmowych e-booków, audiobooków, spotkań autorskich.

CHMURA CZYTANIA
Portal Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.             http://www.chmuraczytania.pl/index.php

LEGIMI

odpowiada na apel Fundacji Powszechnego  Czytania i dołączył do projektu #TerazCzasNaCzytanie. Darmowa kolekcja, obejmuje 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym. Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych.

POLONA

Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie. E-booki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA bez konieczności logowania. Udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Wyboru tytułów dokonali sami czytelnicy w głosowaniu w ubiegłym roku.

https://bn.org.pl/aktualnosci/3931-bezplatne-e-booki-w-polonie.html

BOOKINI

Bezpłatne 2100 pozycji klasyki literatury światowej          http://bookini.pl/

FANTASTYKAPOLSKA

http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/ebooki_r

Wszystkie teksty literackie mogą być ściągane bezpłatnie. To zbiór autorów współczesnych, wśród których znajdziemy opowiadania, nowele i powieści z gatunku stricte science fiction i fantasy.  Aby pobierać ebooki należy założyć konto, bez zobowiązań. Twórcą serwisu jest Robert J. Szmidt, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Science Fiction, ostatnio cieszący się sławą jako autor powieści, jak np. „Szczury Wrocławia” czy „Metro 2033. Otchłań”.

W  języku  angielskim
https://www.digitalbook.io/
www.openculture.com/freeaudiobook

INNE ŹRÓDŁA

Niektóre księgarnie online udostępniają specjalne działy z bezpłatnymi e-książkami. Są to m.in. Wobilink, Publio, Virtualo, Nexto, Ebook.

Pisanie w odcinkach – Wojciech Chmielarz 

Na zarazę Zarazek – powieść w odcinkach – Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski

PROPOZYCJE PROGRAMU POLSKIEGO  RADIA

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10:35 „Kapitana Nemo – władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a. Od 14 kwietnia czytana będzie książka Dariusza Michalskiego “Starszy Pan B…”. 

Od 30 marca wprowadzone zostanie dodatkowe pasmo “Lektur Jedynki” z klasyką literatury lżejszej i rozrywkowej. Na początek przypomniane zostaną fragmenty “Lesia” Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej. Kolejną pozycją będą “Opowiadania” Mirosława Mrożka.  26 marca minie 125 lat od druku w prasie pierwszego odcinka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza – z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21:45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

Ponadto Jedynka uruchamia od 3 kwietnia dodatkowe pasmo prezentacjisłuchowisk Teatru Polskiego Radia, w piątki w godzinach.21-22. Przypomniane zostaną dzieła zrealizowane w latach 2008-2009 dla Programu 1  w ramach cyklu “Klasyka polskiego dramatu”: mi.n. “Dziady”, “Kordian”, “Nie-Boska komedia”, “Wyzwolenie”, czy “Kartoteka”.

W radiowej Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta – premierowo – „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11:00). Z kolei od 30 marca do 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego – jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15:00).

Z kolei w stałym cyklu „Książka do słuchania” do 3 kwietnia trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka w interpretacji Wiktora Zborowskiego. Potem, od 6 kwietnia, Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskim wykonaniu Marka Kondrata.

2 kwietnia minie 85. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Program 2 Polskiego Radia proponuje urodzinowy weekend z literaturą pisarza. Na antenie usłyszymy trzy jego słuchowiska: 4 kwietnia, o godz. 15 “Miasto” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, o godz. 19 “Dwa dni z Aniołem” w reżyserii Waldemara Modestowicza, a dzień później, o godz. 16 “Wesele raz jeszcze” w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego.

23 marca radiowa Trójka rozpoczyna prezentację w odcinkach powieści dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13:45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.

Również od 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20:50) można będzie wysłuchać „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. Za wykonanie odpowiadają młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a reżyserię dźwięku powierzono Andrzejowi Brzosce.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10:30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11:45; czytają aktorzy Teatru Narodowego – Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

BIBLIOTEKA  RACZYŃSKICH

proponuje podcast  „Kanon lektur nieczytanych”

Literacka kwarantanna – lektorzy-ochotnicy czytają tylko dobre książki

https://www.facebook.com/events/211172943324797/

BLOG Oczytany Facet Czyta dla Was – wieczorne czytanie – 20:30, instagram

https://www.instagram.com/oczytany_facet/?hl=pl

NINATEKA

filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe       https://ninateka.pl/

TEATR STARY W LUBLINIE

proponuje Wideotekę Teatru Starego w Lublinie – Bitwa o Literaturę, Bitwa o Kulturę. Wśród spotkań dot. literatury rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem

http://video.teatrstary.eu/video/bitwa-o-literature-bralczyk-walczy/?fbclid=IwAR09Dr-3MPn_Y4KQO6HtjEOk-OJVzk-SXb0VgUzlzaJGJykRhhWdVyHPLQk

AGENCJA AUTORSKA „OPOWIEŚCI”

zainicjowała cyk „Opowieści w czasie zarazy”. Od poniedziałku do piątku, o godz. 19.00 na profilu agencji na facebooku prowadzone są wirtualne spotkania z pisarzami i ludźmi, którzy zawodowo związani są z kulturą

https://www.facebook.com/events/669610733857212/

UNIA  LITERACKA

W czasie kwarantanny Unia Literacka zaprasza na codzienne spotkania online ze znanymi pisarzami, Spotkania transmitowane będą na profilach twórców, a potem zostaną też udostępnione na stronie Unii Literackiej. Jeśli więc ktoś nie będzie mógł o 18:00 zasiąść przed komputerem, może skorzystać z materiału wideo później.

http://booklips.pl/wydarzenia/w-czasie-kwarantanny-unia-literacka-zaprasza-na-codzienne-spotkania-online-ze-znanymi-pisarzami/

Close Menu